These cookies enable core functionality such as security, verification of identity and network management. These cookies can’t be disabled.
Robust casing ensures device reliability, protection, and extended operational longevity.
Extended uptime, minimizing interruptions, enhancing operational reliability and efficiency
The IP67-rated casing ensures robust protection against dust and water immersion.
| GNSS Antenna | Internal High Gain GNSS |
| LTE Antenna | Internal High Gain LTE |
| Indicators | 5 LED's (GSM, GPS, CPU, Power, Charging) |
| SIM | Micro SIM and E-SIM( Dual SIM) |
| USB | C-Type |
| Button | 4 Buttons |
| GNSS | GPS, GLONASS, BeiDou,QZSS |
| Channels | 47 Tracking Channel |
| Horizontal Position Autonomous | 1.5m CEP |
| Tracking Sensitivity | -166 dBm |
| Acquisition Sensitivity | -159 dBm |
| Velocity | 0.1m/s |
| Hot Start | 1 sec |
| Warm Start | 25 sec |
| Cold Start | 28 sec |
| SBAS | Supported |
| Technology | LTE CAT1, GSM |
| 2G Band | EG915U-CN(B1,3,5,8,34,38,39,40,41), EG915U-EU(B1,3,5,7,8,20,28) |
| 4G LTE Bands | EG915U-CN(900/1800 MHz), EG915U-EU(850/900/1800/1900 MHz) |
| RF Power | EG915U-CN(EGSM900: Class 4 (33 dBm ±2 dB),DCS1800: Class 1 (30 dBm ±2 dB), LTE-FDD: Class 3 (23 dBm ±2 dB), LTE-TDD: Class 3 (23 dBm ±2 dB)) EG915U-EU(GSM850/EGSM900: Class 4 (33 dBm ±2 dB), DCS1800/PCS1900: Class 1 (30 dBm ±2 dB), LTE-FDD: Class 3 (23 dBm ±2 dB)) |
| Coding Scheme | CS 1, 2, 3, 4 |
| SMS | Point to point MO & MT, SMS cell broadcast |
| External Adapter | 5V DC, 1A Adapter |
| Battery | 2,000mAh Li-Po 3.7V |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (With Battery) |
| Operating Humidity | 5% to 95% non-condensing at +40 °C |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Configuration and firmware update | FOTA, Web FOTA, Atlanta Configurator |
| SMS | Configuration, Debug |
| GPRS commands | Configuration, Debug |
A sophisticated solution for remotely managing devices, featuring a multi-tiered account structure. Establish intelligent groups and schedules to automate firmware and configuration updates.
Know More
A cutting-edge device configuration solution equipped with automated software updates. Optimize device usage by leveraging tooltips and a device wizard for helpful guidance, accelerating the configuration process with search and filters.
Know More