These cookies enable core functionality such as security, verification of identity and network management. These cookies can’t be disabled.
The IP54-rated casing ensures robust protection against dust and water immersion.
Sustained power for prolonged operational efficiency, minimizing downtime and enhancing reliability.
Higher GNSS accuracy ensures precise location tracking and navigation capabilities
| Digital Input | 2 |
| Digital Output | 1 |
| Analog Input | 1 |
| GNSS Antenna | Internal High Gain GNSS |
| GSM Antenna | Internal High Gain GSM |
| Indicators | 4 LED's (Power, GSM, GNSS, Charging) |
| SIM | Micro SIM |
| USB | 2.0 Micro USB |
| Memory | 6,000 Log Packets |
| GNSS | GPS, GLONASS, AGPS, QZSS, GAGAN |
| Channels | 22 Tracking/ 66 Acquisition Channel |
| Horizontal Position Autonomous | 2.5m CEP |
| SBAS | Supported |
| Tracking Sensitivity | -161dBm |
| Re acquisition Sensitivity | -160dBm |
| Velocity | 0.1m/s |
| Hot Start | < 1 sec |
| Warm Start | < 30 sec |
| Cold Start | < 31 sec |
| Technology | GSM |
| 2G Band | 850/900/1800/1900 MHz |
| RF Power | Class 4 (2W@850/900MHz), Class 1 (1W@1800/1900MHz) |
| Coding Scheme | CS 1, 2, 3, 4 |
| SMS | Point to point MO & MT, SMS cell broadcast |
| Voltage Range | 8-36V DC |
| Battery | 250mAh Li-Po 3.7V |
| Working Current | Sleep Mode < 5mA, Active Mode < 120mA |
| Operating Temperature | -20 °C to +70 °C (With Battery), -30 °C to +80 °C (Without Battery) |
| Operating Humidity | 5% to 95% non-condensing at +40 °C |
| Ingress Protection Rating | IP54 |
| Dimensions | 100x54x17 mm (LxBxH) |
| Weight | 72 g |
| Sensors | Accelerometer |
| Scenarios | Over speeding, DOUT, Idling data |
| Configuration and firmware update | USB configuration through Atlanta configurator |
| SMS | Configuration, DOUT control, Debug |
| GPRS commands | Configuration, DOUT control, Debug |
| Time Synchronization | GPS |
| Fuel monitoring | LLS(Analog) |
| Ignition detection | Digital Input 1 |
A sophisticated solution for remotely managing devices, featuring a multi-tiered account structure. Establish intelligent groups and schedules to automate firmware and configuration updates.
Know More
A cutting-edge device configuration solution equipped with automated software updates. Optimize device usage by leveraging tooltips and a device wizard for helpful guidance, accelerating the configuration process with search and filters.
Know More