These cookies enable core functionality such as security, verification of identity and network management. These cookies can’t be disabled.
The IP54-rated casing ensures robust protection against dust and water immersion.
Bluetooth connectivity expands usage scenarios with beacons, humidity, and temperature sensors.
i-Button enhances vehicle security with advanced identification and tracking capabilities.
| Digital Input | 4 |
| Digital Output | 1 |
| ADC | 1 |
| 1-Wire | 1 |
| GNSS Antenna | Internal High Gain GNSS |
| LTE Antenna | Internal High Gain LTE |
| Indicators | 3 LED's (Power, GNSS, LTE) |
| SIM | Micro SIM |
| USB | 2.0 Micro USB |
| Memory | 25,000+ Log Packets |
| RS485 | 1* |
| GNSS | GPS, GLONASS, BeiDou |
| Channels | 24 Tracking/ 66 Acquisition Channel |
| Horizontal Position Autonomous | < 2m CEP |
| SBAS | Supported |
| Tracking Sensitivity | -160 dBm |
| Re acquisition Sensitivity | -154 dBm |
| Velocity | < 0.1m/s |
| Hot Start | < 1 sec |
| Warm Start | < 30 sec |
| Cold Start | < 40 sec |
| Technology | LTE |
| 4G Band | B1,B3,B5,B8,B34,B38,B39,B40,B41 |
| 2G Band | 850/900/1800/1900 MHz |
| RF Power | EGSM900: Class 4(33dBm ±2dB) , DCS1800: Class 1(30dBm ±2dB) , LTE Power Level 3(23dBm ±2.7dB) |
| Coding Scheme | CS 1, 2, 3, 4 |
| SMS | Point to point MO & MT, SMS cell broadcast |
| Voltage Range | 8-55V DC |
| Battery | 250mAh Li-Po 3.7V |
| Specification | BLE 5.0 |
| Supported Peripherals | Temperature Sensor, Fuel Sensor |
| Working Current | Sleep Mode < 25mA, Active Mode < 120mA |
| Operating Temperature | -20 °C to +60 °C |
| Operating Humidity | 5% to 95% non-condensing at +40 °C |
| Ingress Protection Rating | IP54 |
| Dimensions | 100 x 54 x 17 mm (LxBxH) |
| Weight | 78 g |
A sophisticated solution for remotely managing devices, featuring a multi-tiered account structure. Establish intelligent groups and schedules to automate firmware and configuration updates.
Know More
A cutting-edge device configuration solution equipped with automated software updates. Optimize device usage by leveraging tooltips and a device wizard for helpful guidance, accelerating the configuration process with search and filters.
Know More